Quantcast
شیمی ۳ محلول ها - دانلود رایگان پاورپوینت آماده - قالب پاورپوینت - دانلود تحقیق

شیمی ۳ محلول ها

شیمی ۳ محلول ها

اندازه: 1,28 MB

دسته بندی: - - - -

قیمت: رایگان

تعداد نمایش:517 بازدید

تعداد اسلاید:128

ارسال توسط:

تاریخ ارسال:۱۴ فروردین ۱۳۹۵

به روز رسانی در:۱۸ مهر ۱۳۹۵

دانلود این پاورپوینت : این فایل رایگان را پس از کلیک روی دکمه دانلود ،دریافت کنید.
ویژگیهای پاورپوینت های پولی(غیر رایگان):کیفیت محتوا بالا ، قالب اختصاصی ،دارای افکت ، هیگونه تبلیغ از سایت و غیره در پاورپوینت نخواهد بود.
به این پاورپوینت امتیاز بدهید.
شیمی ۳ محلول ها محلول‌ها و انواع انحلال بدون شک زندگی بدون محلول، مفهومی ندارد چرا که بسیاری از واکنش‌هایی‌که در اطراف ما رخ می‌دهند، در محیط محلول انجام می‌گیرند به طور مثال هوای تنفسی ما، واکنش‌های بیوشیمیایی بدن ما و مواردی از این دست، همگی در محیط محلول انجام می‌گیرند. به طور کلی، مواد بر دو نوعند: خالص و ناخالص. ماده‌ی خالص، ماده‌ای است که از یک نوع ذره تشکیل شده باشد، نظیر: گوگرد، آب خالص، اکسیژن ماده‌ی ناخالص، ماده‌ای را گویند که از بیش از یک نوع ذره‌ی تشکیل شده باشد، نظیر سکه‌ی طلا، محلول اتانول، آب نمک، هوا. به طور کلی، مواد ناخالص را جزء سه دسته مخلوط‌ها تقسیم‌بندی می‌کنند، مخلوط‌ها نیز به دو دسته‌ی همگن و ناهمگن تقسیم می‌شوند. محلول: مخلوط همگنی است که حلال و یک یا چند ماده‌ی حل شدنی. معمولاً فازی را که مقدار آن بیشتر است به عنوان فاز حلال در نظر می‌گیرند، اطلاق این اصطلاحات اختیاری است و گاهی اصولاً اطلاق نام حلال و حل شده به اجزای یک محلول (مثلاً محلول‌های گازی) چندان اهمیتی ندارد. به طور مثال، اگر یک قاشق نمک طعام را در یک لیوان آب مقطر بریزید و آن را خوب به هم بزنید، مخلوطی یک دست و شفاف حاصل می‌شود که طعم شور آن، در بخش‌های مختلف ان یکسان است. در این مثال، آب به عنوان حلال و نمک طعام نیز به عنوان ماده‌ی حل شدنی در نظر گرفته می‌شود. محلول‌ها تک‌فازی هستند. منظور از فاز چیست؟ فاز (phase) بخش همگنی از یک ماده است، به این معنا که، اگر یک فاز را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنیم، بخش‌های تولید شده نیز خواص فیزیکی (چگالی، رنگ، سختی، مزه،...)مشابهی با هم و با فاز اولیه خواهند داشت.  برای یک ماده سه فاز جامد، مایع یا گاز را می‌توان تعریف کرد. برای مثال آب نمک، یک ماده‌ی تک فاز (فاز مایع) است. گازها نیز که همیشه و به هر نسبتی با هم مخلوط می‌شوند، یک مجموعه‌ی تک‌فاز را تشکیل می‌دهند (فاز گازی). مخلوط آب و یخ یک مجموعه‌ی دو فازی است، یک فاز جامد (یخ) و یک فاز مایع (آب). معمولاً هر فاز از فاز دیگر به وسیله‌ی مرز مشخصی جدا می‌شود. شیمی ۳ محلول ها  

امتیاز کاربران: اولین نفر باشید !
0

شیمی ۳ محلول ها

محلول‌ها و انواع انحلال

بدون شک زندگی بدون محلول، مفهومی ندارد چرا که بسیاری از واکنش‌هایی‌که در اطراف ما رخ می‌دهند، در محیط محلول انجام می‌گیرند به طور مثال هوای تنفسی ما، واکنش‌های بیوشیمیایی بدن ما و مواردی از این دست، همگی در محیط محلول انجام می‌گیرند. به طور کلی، مواد بر دو نوعند: خالص و ناخالص.

ماده‌ی خالص، ماده‌ای است که از یک نوع ذره تشکیل شده باشد، نظیر: گوگرد، آب خالص، اکسیژن

ماده‌ی ناخالص، ماده‌ای را گویند که از بیش از یک نوع ذره‌ی تشکیل شده باشد، نظیر سکه‌ی طلا، محلول اتانول، آب نمک، هوا.

به طور کلی، مواد ناخالص را جزء سه دسته مخلوط‌ها تقسیم‌بندی می‌کنند، مخلوط‌ها نیز به دو دسته‌ی همگن و ناهمگن تقسیم می‌شوند.

محلول: مخلوط همگنی است که حلال و یک یا چند ماده‌ی حل شدنی. معمولاً فازی را که مقدار آن بیشتر است به عنوان فاز حلال در نظر می‌گیرند، اطلاق این اصطلاحات اختیاری است و گاهی اصولاً اطلاق نام حلال و حل شده به اجزای یک محلول (مثلاً محلول‌های گازی) چندان اهمیتی ندارد.

به طور مثال، اگر یک قاشق نمک طعام را در یک لیوان آب مقطر بریزید و آن را خوب به هم بزنید، مخلوطی یک دست و شفاف حاصل می‌شود که طعم شور آن، در بخش‌های مختلف ان یکسان است. در این مثال، آب به عنوان حلال و نمک طعام نیز به عنوان ماده‌ی حل شدنی در نظر گرفته می‌شود. محلول‌ها تک‌فازی هستند.

منظور از فاز چیست؟

فاز (phase) بخش همگنی از یک ماده است، به این معنا که، اگر یک فاز را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنیم، بخش‌های تولید شده نیز خواص فیزیکی (چگالی، رنگ، سختی، مزه،…)مشابهی با هم و با فاز اولیه خواهند داشت.  برای یک ماده سه فاز جامد، مایع یا گاز را می‌توان تعریف کرد. برای مثال آب نمک، یک ماده‌ی تک فاز (فاز مایع) است. گازها نیز که همیشه و به هر نسبتی با هم مخلوط می‌شوند، یک مجموعه‌ی تک‌فاز را تشکیل می‌دهند (فاز گازی). مخلوط آب و یخ یک مجموعه‌ی دو فازی است، یک فاز جامد (یخ) و یک فاز مایع (آب). معمولاً هر فاز از فاز دیگر به وسیله‌ی مرز مشخصی جدا می‌شود.

شیمی ۳ محلول ها

 

پاسخ دهید


*