شیمی ۳ محلول ها

شیمی ۳ محلول ها

محلول‌ها و انواع انحلال

بدون شک زندگی بدون محلول، مفهومی ندارد چرا که بسیاری از واکنش‌هایی‌که در اطراف ما رخ می‌دهند، در محیط محلول انجام می‌گیرند به طور مثال هوای تنفسی ما، واکنش‌های بیوشیمیایی بدن ما و مواردی از این دست، همگی در محیط محلول انجام می‌گیرند. به طور کلی، مواد بر دو نوعند: خالص و ناخالص.

ماده‌ی خالص، ماده‌ای است که از یک نوع ذره تشکیل شده باشد، نظیر: گوگرد، آب خالص، اکسیژن

ماده‌ی ناخالص، ماده‌ای را گویند که از بیش از یک نوع ذره‌ی تشکیل شده باشد، نظیر سکه‌ی طلا، محلول اتانول، آب نمک، هوا.

به طور کلی، مواد ناخالص را جزء سه دسته مخلوط‌ها تقسیم‌بندی می‌کنند، مخلوط‌ها نیز به دو دسته‌ی همگن و ناهمگن تقسیم می‌شوند.

محلول: مخلوط همگنی است که حلال و یک یا چند ماده‌ی حل شدنی. معمولاً فازی را که مقدار آن بیشتر است به عنوان فاز حلال در نظر می‌گیرند، اطلاق این اصطلاحات اختیاری است و گاهی اصولاً اطلاق نام حلال و حل شده به اجزای یک محلول (مثلاً محلول‌های گازی) چندان اهمیتی ندارد.

به طور مثال، اگر یک قاشق نمک طعام را در یک لیوان آب مقطر بریزید و آن را خوب به هم بزنید، مخلوطی یک دست و شفاف حاصل می‌شود که طعم شور آن، در بخش‌های مختلف ان یکسان است. در این مثال، آب به عنوان حلال و نمک طعام نیز به عنوان ماده‌ی حل شدنی در نظر گرفته می‌شود. محلول‌ها تک‌فازی هستند.

منظور از فاز چیست؟

فاز (phase) بخش همگنی از یک ماده است، به این معنا که، اگر یک فاز را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنیم، بخش‌های تولید شده نیز خواص فیزیکی (چگالی، رنگ، سختی، مزه،…)مشابهی با هم و با فاز اولیه خواهند داشت.  برای یک ماده سه فاز جامد، مایع یا گاز را می‌توان تعریف کرد. برای مثال آب نمک، یک ماده‌ی تک فاز (فاز مایع) است. گازها نیز که همیشه و به هر نسبتی با هم مخلوط می‌شوند، یک مجموعه‌ی تک‌فاز را تشکیل می‌دهند (فاز گازی). مخلوط آب و یخ یک مجموعه‌ی دو فازی است، یک فاز جامد (یخ) و یک فاز مایع (آب). معمولاً هر فاز از فاز دیگر به وسیله‌ی مرز مشخصی جدا می‌شود.

شیمی ۳ محلول ها

 

این فایل پاورپوینت هم اکنون برای دانلود شما آماده شده است. فایل پاورپوینت حاظر که توضیحات آن را ملاحظه کردید پس از پرداخت اینترنتی آماده دانلود خواهد بود.

فایل پاورپوینت حاظر توسط تیم pptx ساخته و برای دانلود بر روی سرورهای سایت قرار گرفته است.شما پس از پرداخت هزینه می توانید نسبت به دانلود این فایل پاورپوینت اقدام نمایید

پس از دانلود چگونه از این پاورپوینت آماده استفاده کنم؟

شما پس از دانلود این پاورپوینت آماده می توانید با استفاده از نرم افزار مایکروسافت پاورپوینت (microsoft powerpoint)نسبت به مشاهده،ویرایش و یا ارائه این فایل پاورپوینت اقدام نمایید.

تفاوت این پاورپوینت با پاورپوینت های رایگان چیست؟

تفاوت در کیفیت پاورپوینت ها و مطالب اختصاصی آن ها می باشد شما پس از خرید و دانلود این پاورپوینت متوجه تفاوت آن با سایر پاورپوینت های موجود بر روی وب خواهید شد.

چگونه می توانم این پاورپوینت را دانلود کنم؟

شما پس از کلیک بر روی دکمه سبز رنگ خرید و پرداخت اینترنتی قادر به مشاهده لینک دانلود خواهید بود همچنین یک نسخه از آن لینک دانلود به ایمیلی که قبل از پرداخت وارد کرده اید ارسال خواهد شد.

 

برای دریافت فایل پاورپوینت کافی است بر روی یکی از دکمه های سبز رنگ زیر کلیک کنید در صورت پاسخ ندادن درگاه پرداخت می توانید بر روی لینک دوم که لینک کمکی است کلیک نمایید