جغرافیای شهری

جغرافیای شهری

اندازه: 1.3 مگابایت

دسته بندی: - -

قیمت: 5000 تومان

تعداد نمایش: 129 نمایش

تعداد اسلاید: 8

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۱ مرداد ۱۳۹۶

به روز رسانی در: ۹ شهریور ۱۳۹۶

کد QR این پاورپوینت
Scan QR Code to download powerpoint

خرید این پاورپوینت : پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.
ویژگیهای پاورپوینت های غیر رایگان: کیفیت بالا ، قالب اختصاصی ،دارای افکت.


 • جغرافیای شهری

  جغرافیای شهری یکی از گرایش‌های دانش جغرافیا است که به مطالعه بخش‌هایی از سطح زمین که دارای تمرکز و و تراکم بالای ساختمان‌ها و زیرساخت‌ها است می‌پردازد. به طور عمده شهرها و شهرک‌ها زیستگاه انسانی با تراکم جمعیتبالا هستند که بخش عمده فعالیت‌های اقتصادی نوع دوم و نوع سوم در آن‌ها صورت می‌گیرد.

  شهر؛ سکونتگاهی، نسبتاً بزرگ و دائمی است.[۱][۲] سازمان ملل متحد، در سال ۱۳۶۷ خورشیدی، شهر را چنین، تعریف می‌کند:

  شهر، مکانی با تراکم بالای جمعیت و مرکزیت سیاسی، اداری و تاریخی است که در آن، فعالیت اصلی مردم، غیر کشاورزی است و دارای مختصات شهری بوده که از طریق دولتی محلی، اداره می‌شود.

  شاخصهای تفکیک شهر از روستا، عبارت است از:

  وسعت
  وضعیت و نوع فعالیت اقتصادی
  درجه اشتغال و قشربندی اجتماعی
  درجه پیچیدگی روابط و مناسبات
  چگونگی بهره‌گیری از نهادهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی
  میزان و ترکیب جمعیت.
  در جهان

  شهر، طی دهه‌های اخیر، از سوی اندیشمندان جغرافیا، جامعه‌شناسی، اقتصاد، جمعیت‌شناسی و برخی علوم دیگر، تعاریف متعددی از شهر ارائه شده‌است و جامعه شناسان از جمله انگلس و مارکس، شهر را محل تمرکز جمعیت، ابزار تولید، سرمایه، نیازها و احتیاجات و غیره می‌دانند که تقسیم کار اجتماعی، در آنجا صورت گرفته‌است. جغرافی دانان، شهر را منظره‌ای مصنوعی از خیابانها، ساختمانها، دستگاه‌ها و بناهایی می‌دانند که زندگی شهری را امکانپذیر می‌سازد. مورخان، شهر را با توجه به قدمت آن، تعریف می‌کنند و از نظر اقتصاددانان، شهر به جایی اطلاق می‌شود که معیشت غالب ساکنان آن، بر پایه کشاورزی نباشد. جمعیت شناسان نیز، تعداد جمعیت یک نقطه را، ملاک شهری بودن آن نقطه می‌دانند. اندیشمندان طراحی شهری شهر را مجموعه پیچیدهٔ سازمان یافته‌ای می‌دانند که متشکل از سه مولفه اصلی کالبد، تصورات، و فعالیت می‌باشد، که پیوسته در حال تغییر و تحول است. شهرشناسان، شهر را محلی می‌دانند که بشر دست از زمین کشیده و فکر کردن را آغاز می‌کند

  با توجه به دیدگاه‌های گوناگون، تعریف‌های متفاوتی برای شهر، ارائه شده است. در بیشتر کوشش‌ها، برای تعریف بنیادی و اساسی شهر، دو ملاک در نظر گرفته شده است:

  تعیین حداقل اندازه شهر، از نظر جمعیت
  تعیین حد نصاب برای چگالی جمعیت (جمعیت نسبی).
  ملاک دوم، ملاکی است که میلز، آن را برای تعریف شهر، تأیید می‌کند.

  جغرافیای شهری

  پاسخ دهید